chov drůbeže a králíků
Chov naší drůbeže probíhá stejně, jako tomu bylo před nástupem intenzivních velkochovů. Celý den a celý rok si pobíhají po našem statku a na noc si zalézají do kurníčků se slaměnou podestýlkou. Králíky pak držíme tradičně v dřevěných králíkárnách na čerstvém vzduchu.
"v duchu přirozenosti a tradice"
bez antibiotik
Vše chováme bez podpůrných prostředků, léčiv (antibiotik) nebo dalších zásahů pro urychlení růstu. Naše drůbež a králíci tak rostou pomaleji, ale zato mají chutnější, voňavější a vyzrálejší maso.
krmení jinak
Žádný z nás nechce žít jen na konzervované stravě. Život má být pestrý i na talíři alias v krmítku.
z vlastních surovin, vždy čerstvé ... 80% z celkového objemu krmiv si vyrábíme z vlastních surovin, nebo surovin od sousedních zemědělců. Bez konzervantů, vždy čerstvé.
suché ... základem je samovýroba granulí a sypkých směsí. Je to dřina, ale ekonomická úspora až 60% oproti kupovanému mluví jasně. Především však máme vlastní recepty a jasnou kontrolu, co je obsahem. Jen malá ukázka ingrediencí:
Šroty z pšenice, ječmene, tritikále a kukuřice jsou základ. Nadrcený mix sena, sušené vojtěšky a kopřiv je další základ . Doplňkem jsou minerály v podobě vápencové drtě a pro zlepšení chuti a doplnění vitamínů a jiných prospěšných látek přidáváme různé byliny (např.: máta peprná, jitrocel, heřmánek, květ podbělu, bazalka, pampeliška, tymián a měsíček lékařský). Pro zlepšení trávení, imunity a prevenci před nemocemi přidáváme vývar z kmínu, majoránky, do kterého přidáme výluh z česneku. Přilejeme ocet na korekci pH a závěrem přidáváme i slunečnicový olej. Výčet ingredienci je však delší a vše se mícha i podle ročního období.
klíčky ... pomaličku zkoušíme experimentovat s nakličováním různých obilovin, kdy po cca 7 dnech podáváme doslova zelené koberce po kterých se můžou všichni jen utlouct. V sezóně 2025 plánujeme tuto myšlenku dále rozvinout
vařené ... Drůbež byla vždy přikrmována vařenou pšenicí a šťouchanými bramborami. Tato tradice u nás přetrvala.
ovoce a zelenina ... Že králíkům podáváme různou kořenovou jako např. mrkev a řepu, nebo kedluben či jablko nikoho nepřekvapí. Ale že toto a jiné přidáváme do krmiv i drůbeži je ojedinělé.
čistota v chovu
Nikdo nechodí rád v bahně, jí ze špinavého talíře a spí ve vlhkých peřinách. Proto pravidelně čistíme kurníky a kotce, aby stále bylo čisto a především sucho. Ve výbězích pro drůbež se snažíme, aby v době dešťů nebylo rozbahněno a krmítka či napáječky denně udržujeme v čistotě. Jen tak mohou být naše zvířátka spokojená
psychické a fyzické zdraví
Čisté kurníků a kotce, dostatek prostoru pro spánek i denní život, možnost skotačit na čerstvém vzduchu a sem tam si hrabat, popelit., spolu z vyváženou a pestrou stravou, jsou aspekty fyzického zdraví našich zvířat. Klidné prostředí a také vlastní miniporážka na statku eliminuje stres a zvyšuje psychickou pohodu.
Principy našeho chovu, dávají dohromady mozaiku, díky které můžeme dodávat maso i vajíčka autentické chuti a vůně, které je jedno z nejkvalitnějších v regionu.